Sesiunea omagială
„Sfântul Papă Ioan Paul al II-lea”




Organizatori:
Academia Română
Muzeul Național al Literaturii Române



Alocuțiuni:
- acad. Marius Andruh, președintele Academiei Române
- acad. Wilhelm Dancă, vicepreședinte al Academiei Române
- E.S. Monseniorul Giampiero Gloder, Nunţiu Apostolic în România și Republica Moldova
- IPS Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit emerit de București, membru de onoare al Academiei Române
- PS Mihai Frățilă, Episcop al Eparhiei Greco-Catolice „Sfântul Vasile cel Mare” de Bucureşti
- acad. Mircea Martin, președintele Secției de filologie și literatură a Academiei Române


Moderator:
- prof. univ. dr. Ioan Cristescu, directorul general al Muzeului Național al
Literaturii Române


Invitată:
- soprana Arlinda Morava

În cadrul evenimentului va fi lansat volumul „Țărmurile liniștii” de Karol Woytila/ Ioan Paul al II-lea. Traducere de Vasile Moga, selecție și note de Constantin Geambașu.

Sesiunea omagială este prilejuită de împlinirea a 15 ani de la beatificarea Sfântului Părinte Ioan Paul al II-lea și a 25 de ani de la alegerea ca membru de onoare al Academiei Române.

Manifestarea va fi transmisă în direct pe canalul YouTube al Academiei Române: https://www.youtube.com/@academiaromana8832/streams.