Sesiunea festivă „45 de ani de la primul zbor cosmic al unui cetățean român”
Organizator:
Academia Română – Secția de științe tehnice
Alocuțiuni
- acad. Marius Andruh, președintele Academiei Române
Cuvânt de salut din partea Academiei Române
- acad. Dorel Banabic, președintele Secției de științe tehnice
De la Conrad Hass la Dumitru-Dorin Prunariu – evoluţia zborului în România
- dr. fiz. Marius-Ioan Piso, vicepreședintele IAA și secretar regional, consultant în Comitetul științific al Camerei Deputaților, fost președinte ROSA (2005-2022)
România - de la ”Space bird” la explorarea spațiului cosmic
- Pascale Ehrenfreund, președintele Comitetului pentru Cercetări Spațiale – COSPAR
- Aarti Hola Maini, director al Oficiului ONU pentru Afaceri Spațiale – UNOOSA (mesaj video)
- Jean-Michel Contant, secretarul general al Academiei Internaționale de Astronautică – IAA
- astronauta Julie Payette, președinta Asociației Exploratorilor Spațiului Cosmic – ASE
- dr. ing. cosmonaut Dumitru-Dorin Prunariu, general locotenent (ret.) al Forțelor Aeriene Române, membru de onoare al Academiei Romane
Lansare emisiune filatelică dedicată cosmosului și aniversării celor 45 de ani de la primul zbor cosmic al unui cetățean român
Prezintă: Gabriel Bulumac, director general Romfilatelia
La eveniment participă astronauți din Canada, Cehia, Franța, Germania, Italia, Norvegia, Slovacia, Spania, Turcia.
Sesiunea festivă va fi transmisă în direct pe canalul YouTube al Academiei Române: https://www.youtube.com/@academiaromana8832/streams.