SECŢIILE ŞTIINŢIFICE ALE ACADEMIEI ROMÂNE

Preşedinţii secţiilor ştiinţifice ale Academiei Române


Secţia de Filologie şi Literatură Acad. Eugen Simion
(eugen.simion@fnsa.ro)
  Secretar științific: dr. Liliana Gregorian Tel: 021 650 40 10, 021 212 86 40*181
gregor@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Istorice şi Arheologie Acad. Victor Spinei
Acad. Dan Berindei (președinte de onoare)
 
  Secretar științific: Alina Bianca Bălan Tel: 021 212 86 29, 021 212 86 40*125
alina.balan@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Matematice Acad. Viorel Barbu
(vb41@uaic.ro)
  Secretar științific: dr. Nedelia Popescu Tel: 021 212 86 60, 021 212 86 40*143
nedelia.popescu@acad.ro nedeliapopescu@yahoo.com

Secţia de Ştiinţe Fizice Acad. Nicolae Victor Zamfir
(zamfir@tandem.nipne.ro)
  Secretar științific: dr. Nadia Mezincescu Tel: 021 650 40 00, 021 212 86 40*101
nadia@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Chimice Acad. Marius Andruh
  Secretar științific: dr. Teodora Staicu Tel: 021 212 86 40*175
teos@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Biologice Acad. Maya Simionescu
(maya.simionescu@icbp.ro)
  Secretar științific: dr. Liliana Gregorian Tel: 021 650 40 10, 021 212 86 40*153
gregor@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Geonomice Acad. Nicolae Panin
(panin@geoecomar.ro)
Acad. Dan Radulescu (președinte de onoare)
  Secretar științific: Conf. dr. Sorin Silviu Udubașa Tel: 021 212 86 40*152
sorin.udubasa@acad.ro
sorin.udubasa@gmail.com

Secţia de Ştiinţe Tehnice Acad. Dorel Banabic
(banabic@tcm.utcluj.ro)
 
  Secretar științific: dr. ing. Dan Dumitriu Tel: 021 212 86 55 ; 021 212 86 40*195
secretar_SST@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Agricole şi Silvice Acad. Cristian Hera
(hera@acad.ro)
 
  Secretar științific: dr. ing. Costel Dolocan Tel: 021 212 86 40*142
Email: costidolocan@yahoo.com

Secţia de Ştiinţe Medicale Acad. Victor Voicu
 
  Secretar științific: dr. Alexandrina Emilia Popescu Tel: 021 212 86 61, 021 212 86 40*146
apopescu@acad.ro

Secţia de Ştiinţe Economice, Juridice şi Sociologie Acad. Mugur Constantin Isărescu
 
  Secretar științific: Alexandra-Ioana Lazăr Tel: 021 212 86 48, 021 212 86 40*190
E-mail: alexandralazar@acad.ro

Secţia de Filosofie, Teologie, Psihologie şi Pedagogie Prof. univ. dr. Mircea Dumitru
Membru corespondent al Academiei Române
  Secretar științific: prof. dr. Marin Aiftincă Tel: 021 212 86 40*105
aiftinca@acad.ro

Secţia de Arte, Arhitectură şi Audiovizual Acad. Răzvan Theodorescu
  Secretar științific: dr. Marian Lupașcu Tel:  021 212 86 30, 021 212 86 40*127
Fax: 021 312 53 42
arte@acad.ro

Secţia de Ştiinţa şi Tehnologia Informaţiei Acad. Florin Gheorghe Filip ( , )
(ffilip@acad.ro)
  Secretar științific: Dr.ec.ing. Viorel Gaftea Tel: 021 312 60 58, 021 212 86 40*161
viorel.gaftea@acad.ro
     

 FILIALELE ACADEMIEI ROMÂNE

Preşedinţii Filialelor Academiei Române


Filiala din Iaşi Acad. Viorel Barbu
  Iaşi, Bdul. Carol I nr. 8
cod 700505
Tel:0232  21 11 50, Fax:0232  21 11 50
    Email: arfi_secretariat_stiintific@yahoo.com
Web: http://www.acadiasi.ro

Filiala din Cluj Acad. Doru Pamfil
Acad. Emil Burzo, președinte de onoare
  Cluj-Napoca, Str. Republicii nr. 9
cod 400015
Tel:0264 59 23 63, Fax:0264 59 68 89
      Web: http://acad-cluj.ro/

Filiala din Timişoara Acad. Dan Dubină, președinte
Acad. Păun Ion Otiman, președinte de onoare
  Timişoara, Bdul Mihai Viteazul
nr. 24 , cod 300223
Tel:0256 49 18 16, Fax:0256 49 18 16
    Web: http://acad-tim.tm.edu.ro/
copyright © Academia Română 2006

copyright © Academia Română 2006